Biobloger :o)

Biobloger :o)

v akci (odběr planktonu; foto by Pepa Juráň)
Jméno: Ivan Vaněk

Přezdívka: Biobloger

Věk: 17

Oblíbený citát: Rádi jsme hodovali na těch, kteří si nás chtěli podmanit, a proto není moudré nás podceňovat.

Motto: Ať bojuji za cokoli, NIKDY SE NEVZDÁM!

Působení: Jihočeský kraj - České Budějovice
Vítejte v úžasném a rozmanitém světě přírodních věd a to zejména biologie. Vítejte na stránkách Bioblogus, kde najdete nespočet informací o biologických, ekologických a dalších tématech. Najdete tu články, odborné práce, fotografie, poznámky a mnoho dalších věcí souvisejících s touto nádhernou planetou, která stojí za poznání.
Doufám, že zde najdete něco, co vás zaujme a co vás inspiruje. S jakýmikoliv otázkami a připomínkami se obracejte na email: bioblogus@iplace.cz
Bubliny nadějí

Bubliny nadějí

nafotil: Biobloger

Fotka měsíce

Já chci léto!!!

Já chci léto!!!

by Bioblogus
Tak jsem se vážení návštěvníci konečně dočkal trochy toho volného času a tak aktualizuji blog :D. Omlouvám se za další "pauzu". Slibuji, že se budu snažit nezaostávat a stíhat aktualizovat Bioblog.

No a teď k dalšímu článku. Na Science world.cz je zajímavý článek, kde se popisuje jedna z teorií vzniku blesků. Je to tzv. Křemíková teorie:
by google
by google
Může být kulový blesk z křemíku?
---------------- z webu scienceworld.cz

Jedna ze (seriózních) teorií vysvětlujících vznik kulového blesku počítá s oxidací křemíku. Jde navíc o teorii vzniklou až v tomto tisíciletí, takže snad nebude vnímána jako opakování již mnohokrát recyklovaných hypotéz.

Křemíková teorie praví: Nejprve do země udeří normální blesk. Teplota a elektrické pole rozloží oxid křemičitý a křemičitany, vznikne atomární křemík a sloučeniny jako SiC (karbid), ba i SiO (oxid křemnatý, jenž v učebnicích anorganické chemie obvykle představen nebývá, i když zmínka o něm je už ve starém Remym).

Tyto nestabilní (nano)částice vytvoří v ionizovaném prostředí cosi jako chomáč vaty, který se postupně oxiduje a přitom se uvolňuje energie v podobě světla a tepla. Na jeho povrchu vzniká pevný oxid křemičitý, který sloučeniny reagující uvnitř obaluje a „stabilizuje“. Blesk, na povrchu docela chladný, pak může poletovat docela dlouho (pokud má tedy hustotu srovnatelnou se vzduchem), nakonec se však stejně zevnitř přehřát a zakončit svoji existenci explozí.

Autoři teorie John Abrahamson a James Dinnis prý podobné útvary vytvořili i experimentálně. Jenže i zde zbývají věci nevysvětlené, kulový blesk se může vyskytovat i v kabinách letadel nebo létat komínem...Zdroj: Petr Kulhánek: Blýskání, AGA 2011Poznámky:

- Oxidací vznikne zase oxid křemičitý. Kolik by ho bylo? (Dal by se třeba po řádění kulového blesku zaznamenat příslušný poprašek?)

- Kulový blesk nemusí být jedinou kategorií jevů, tyto různé výstřední atmosferické objekty mohou vznikat z různých příčin. Jen jsou tak výjimečné, že my je všechny shrnujeme do jediné kolonky a hledáme marně univerzální výklad.

Schválně!! Kolik z vás se někdy přistihlo, jak znečišťuje životní prostředí, nebo ničí krajinu či dokonce nedbá na ochranu druhů???

Myslíte si že Vy jako jedinec můžete ovlivnit chování větší skupiny lidí k přírodě?

Ano (6 | 55%)
Ne (1 | 9%)
Nevím jak.... (1 | 9%)
Máte zajímavý článek? Chcete ho někde uveřejnit?? Neváhejte a pošlete mi ho na email! A pokud se mi bude líbit, vložím ho pod vaším jménem (či pseudonymem) na své stránky. K článku přidejte tyto informace: Jméno (či pseudonym) a věk. Nezapomeňte na všechny části, které by dobrý článek měl mít (nadpis apod.).

Váš Bioblogger
kočka domácí :D

kočka domácí :D

Sledování chování jedné ze dvou šelem obývající náš byt :D foto by Biobloger
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one