Biobloger :o)

Biobloger :o)

v akci (odběr planktonu; foto by Pepa Juráň)
Jméno: Ivan Vaněk

Přezdívka: Biobloger

Věk: 17

Oblíbený citát: Rádi jsme hodovali na těch, kteří si nás chtěli podmanit, a proto není moudré nás podceňovat.

Motto: Ať bojuji za cokoli, NIKDY SE NEVZDÁM!

Působení: Jihočeský kraj - České Budějovice
Vítejte v úžasném a rozmanitém světě přírodních věd a to zejména biologie. Vítejte na stránkách Bioblogus, kde najdete nespočet informací o biologických, ekologických a dalších tématech. Najdete tu články, odborné práce, fotografie, poznámky a mnoho dalších věcí souvisejících s touto nádhernou planetou, která stojí za poznání.
Doufám, že zde najdete něco, co vás zaujme a co vás inspiruje. S jakýmikoliv otázkami a připomínkami se obracejte na email: bioblogus@iplace.cz
Bubliny nadějí

Bubliny nadějí

nafotil: Biobloger

Fotka měsíce

Já chci léto!!!

Já chci léto!!!

by Bioblogus
Nedávno jsem četl poměrně zajímavý článek na webu scienceworld.cz, kde rozebrali téma lidského zívání. Zaujalo mě, že i takto primitivní a základní projev má v sobě něco neujasněného. Posuďte sami. Tady je:

Převzato ze stránek scienceworld.cz :

Zajímavé je, že ani tak jednoduchý a běžný proces, jako je zívání, není objasněn beze zbytku. Především jeho příčiny...

Zívání máme spojené hlavně s nudou nebo ospalostí, ale existují situace, které těmto příčinám neodpovídají a zívá se stejně ostošest (údajně hodně zívají třeba atleti před startem nebo studenti před zkouškou). Neplatí ani, že bychom zívali přednostně v nevětraných místnostech, a chtěli tak jakoby „nalapat" více kyslíku. Při obohacování vzduchu kyslíkem nebo naopak oxidem uhličitým se měnila míra únavy, nikoliv však zívání.

Mimoděčné otevírá úst se ovšem vyskytuje i u jiných obratlovců; je tedy možné, že v našem případě je zívání prostě jakýsi evoluční relikt, který je už k ničemu, ale zase neškodí tolik, aby ho selekce odstranila; eventuálně je možné, že druhotně u nás získalo nějakou jinou funkci např. v sociální komunikaci (asi jako vlčí/psí ocas, který primárně sloužil k udržování rovnováhy).

Zívání je opravdu nakažlivé, ale ani zde není mechanismus přenosu vysvětlen jednoznačně. Musíte si být např. vědomi, že někdo zívá, nebo stačí, když to zaregistrujeme periferně (např. když si v MHD čteme a zbytek cestujících pouze zběžně registrujeme)? Každopádně stačí samotná vizuální informace (žádný „pach zívání" apod.), protože zíváme, i když někoho uvidíme zívat ve filmu. Nakažlivost zívání by snad mohla souviset s empatií („klid, já jsem také unavený/také mě to nudí"). Mimochodem, schizofrenici prý zívají málo.

Tady samozřejmě vyvstává otázka, jak je to s nakažlivostí zívání u jiných druhů – podobně jako u člověka to zřejmě funguje i u dalších primátů.


Zdroj: Kathrin Passigová, Alex Scholz: Lexikon neznalostí, Ikar 2009

Schválně!! Kolik z vás se někdy přistihlo, jak znečišťuje životní prostředí, nebo ničí krajinu či dokonce nedbá na ochranu druhů???

Myslíte si že Vy jako jedinec můžete ovlivnit chování větší skupiny lidí k přírodě?

Ano (6 | 55%)
Ne (1 | 9%)
Nevím jak.... (1 | 9%)
Máte zajímavý článek? Chcete ho někde uveřejnit?? Neváhejte a pošlete mi ho na email! A pokud se mi bude líbit, vložím ho pod vaším jménem (či pseudonymem) na své stránky. K článku přidejte tyto informace: Jméno (či pseudonym) a věk. Nezapomeňte na všechny části, které by dobrý článek měl mít (nadpis apod.).

Váš Bioblogger
kočka domácí :D

kočka domácí :D

Sledování chování jedné ze dvou šelem obývající náš byt :D foto by Biobloger
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one