Biobloger :o)

Biobloger :o)

v akci (odběr planktonu; foto by Pepa Juráň)
Jméno: Ivan Vaněk

Přezdívka: Biobloger

Věk: 17

Oblíbený citát: Rádi jsme hodovali na těch, kteří si nás chtěli podmanit, a proto není moudré nás podceňovat.

Motto: Ať bojuji za cokoli, NIKDY SE NEVZDÁM!

Působení: Jihočeský kraj - České Budějovice
Vítejte v úžasném a rozmanitém světě přírodních věd a to zejména biologie. Vítejte na stránkách Bioblogus, kde najdete nespočet informací o biologických, ekologických a dalších tématech. Najdete tu články, odborné práce, fotografie, poznámky a mnoho dalších věcí souvisejících s touto nádhernou planetou, která stojí za poznání.
Doufám, že zde najdete něco, co vás zaujme a co vás inspiruje. S jakýmikoliv otázkami a připomínkami se obracejte na email: bioblogus@iplace.cz
Bubliny nadějí

Bubliny nadějí

nafotil: Biobloger

Fotka měsíce

Já chci léto!!!

Já chci léto!!!

by Bioblogus
Řád: Haterie
Ještěrům podobné haterie jsou posledními žíjícími zástupci vyhynulé skupiny plazů a zároveň nejprimitivnějšími plazy vůbec. Známe je pod latinským názven Rhynchocephalia.
Přestože se haterie podobá plazům, je díky své odlišné stavbě kostry řazena odděleně. Mají třetí víčko, jenž pužívá pro ochranu oka otevřeného. Jako mnoho plazů i haterie mají třetí tzv. "týlní" oko na horní straně hlavy. Je viditelné u mláďat, avšak dospelým "oko" zakrývá kůže. Toto oko zaznamenává pouze intenzitu světla a barvu, avšak někteří vědci se domnívají že slouží i k regulaci tělesné teploty.
Někteří zoologové považují haterie za jediné přežívající členy skupiny plazů příbuzné ještěrům, hadům a dvouplazům. Na druhou stranu jsou haterie mnohem starší skupinou.
Na Zemi nyní žijí dva druhy haterií a jedním z nich je i haterie novozélandská.
Haterie

Haterie

by google
Haterie

Haterie

by google
Haterie novozélandská (Sphenodon punctatus)
Rozšíření tohoto tvora se odhaduje na 24 až 30 ostrůvků v Cookově průlivu a mezi Bay of Plenty a Bay of Islands západně od Nového Zélandu. Jedná se o útesové ostrovy s nízkou vegetací, které slouží jako hnízdiště mořských ptáků, V norách některých z nich, například buřnáka, nebo buřňákovce hledají haterie úkryt a žijí s nimi v symbióze. Některé haterie si však hrabou i vlastní nory a živý se vejci ptáků, bezobratlými živočichy a někdy i vlastnímy mláďaty.
Haterie se svojí stavbou těla podobají některým agamám. Dorůstají délky 65-75 cm, přičemž samec bývá obvykle větší a až dvakrát těžší než samice. Ocas má obnovitelný a regenerovatelný. Některé populace jsou zbarveny šedě, některé olivově nebo cihlově červeně s různě výrazným tečkováním.
Haterie jsou aktivní hlavně v noci při relativně nízkých teplotách 17-20°C. Dny tráví v norách, nebo sluněním u jejich ústí. Tito samotářští živočichové na svou kořist obvykle číhají. Aktivně neloví. Narozdíl od většiny plazů kořist nepolikají celou, ale rozkousávají ji.

Schválně!! Kolik z vás se někdy přistihlo, jak znečišťuje životní prostředí, nebo ničí krajinu či dokonce nedbá na ochranu druhů???

Myslíte si že Vy jako jedinec můžete ovlivnit chování větší skupiny lidí k přírodě?

Ano (6 | 55%)
Ne (1 | 9%)
Nevím jak.... (1 | 9%)
Máte zajímavý článek? Chcete ho někde uveřejnit?? Neváhejte a pošlete mi ho na email! A pokud se mi bude líbit, vložím ho pod vaším jménem (či pseudonymem) na své stránky. K článku přidejte tyto informace: Jméno (či pseudonym) a věk. Nezapomeňte na všechny části, které by dobrý článek měl mít (nadpis apod.).

Váš Bioblogger
kočka domácí :D

kočka domácí :D

Sledování chování jedné ze dvou šelem obývající náš byt :D foto by Biobloger
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one